Produkts pievienots grozam!
Preču katalogs
Swipe to the left

Mazdārziņš virtuvē jeb ko audzēt uz palodzes

2021. gada 19. februāris 2314 Skatījumi Nav komentāru
Mazdārziņš virtuvē jeb ko audzēt uz palodzes

Šī gada aukstajā ziemā nepieciešams uzņemt pēc iespējas vairāk vitamīnus un veselīgas vielas, lai organisms godam izturētu salu un pandēmiju. Katrs savā mājā var ieviest nedaudz izveidojot mazdārziņu uz virtuves palodzes. Apskatīsim ko un kā labāk audzēt un stādīt.

garsaugi

KO AUDZĒT UZ PALODZES?

Sāksim ar to, kādus augus vislabāk audzēt iekštelpās – uz palodzes. Pārsvarā, tās ir jau veikalā nopērkamās puķes podiņos, taču, lai ietaupītu līdzekļus un lietderīgi iztērētu laiku, var izaudzēt skaistus un veselīgus augus no sēklām vai sīpoliem.

Ļoti noderīgi būs kupli garšaugu krūmiņi.  Baziliku, timiānu, rozmarīnu, pētersīļus, raudeni, kā arī citus garšaugus un zaļumus būs ļoti vienkārši izaudzēt. Tiem daudz rūpju nevajag, tikai sarūpē augsni, ūdeni un sēklas. Regulāri laisti un jau pēc dažām dienām būs izdīguši skaisti, mazi asniņi. Lieki piebilst, ka tajos ir ļoti daudz vērtīgo uzturvielu un C vitamīnu. Kas gan var būt gardāks par pašu izaudzētiem garšaugiem?

Neaizmirstiet arī par piparmētrām! Tās var izmantot gan tējās, gan salātos, gan desertos un tās ir ļoti gardas! Jums katru dienu mājās būs svaiga, aromātiska piparmētru tēja, ko paši būsiet izaudzējuši.

Mazie ķiršu tomāti brīnišķīgi aug uz palodzēm pat lielpilsētās. Tomāti ir siltummīļi, tādēļ tie būs visraženākie augot uz pašas saulainākās palodzes. Atceries, ka šiem augiem ir ļoti daudz dažādu šķirņu, tādēļ pērkot pārliecinies, ka tiem paredzēts izaugt tikai 15-30 cm augstumā.

Arī rukolu un spinātus ir pārsteidzoši viegli audzēt uz palodzes. Tos var audzēt gan podiņā, gan arī parastā (kartona) olu kastē, pildītā ar augsni. Izvēlētajā audzēšanas traukā izkaisi sēklas un regulāri aplaisti. Gan rukola, gan spināti brīnišķīgi garšos ar Tevis izaudzētajiem ķiršu tomātiem un citiem garšaugiem.

Ļoti vienkārši audzēt var arī pašas parastākās salātlapas – tām nevajag daudz rūpju, tikai laistīšanu pāris reizes nedēļā un tās augs griezdamās.

puku podi

KOPŠANA

Lai paildzinātu augu mūžu un labo vielu daudzumu augos, ļoti svarīga ir augu kopšana.

Laistīšana. Pašsaprotami, ka visiem augiem ir nepieciešams ūdens, lai tie spētu augt un priecēt mūs ar savu skaistumu un garšu. Taču, kas par daudz, tas par skādi. Pārlaistīšana rezultējas sapuvušās saknēs, kā dēļ augs var aiziet bojā. Svarīgi, lai augsne būtu mitra, nevis slapja un laistīšana jāveic tikai tad, kad augsne ir sausa, ļaujot augam uzņemt jaunas barības vielas. Labi zem auga palikt trauku, kur uzkrāties liekajam ūdenim. Iesakām arī pāris reizes nedēļā augus ne tikai aplaistīt, bet arī apsmidzināt ar ūdeni.

Ja augsne un augi prasa laistīšanu katru dienu, tas var nozīmēt kādu no šīm lietām:

  • ir laiks pārstādīt garšaugu uz lielāku podu. Ja saknes aizņem lielāko daļu podiņa, tas jāmaina pret lielāku.
  • gaiss ir nepietiekami mitrs. Šajā gadījumā tuvumā garšaugiem lēzenā bļodā ieliec mazus akmentiņus un iepildi bļodu ar ūdeni, lai tas nosedz akmeņus. Ūdens iztvaikos, augiem dodot papildus mitrumu.
  • istabā vai uz palodzes ir pārāk karsts un saule karsē augu. Šādā gadījumā vienkārši noliec augu nedaudz tālāk no loga.

augi

 

 Augu apgriešana. Visus garšaugus ik pa laikam nepieciešams apgriezt, lai vecie zaļumi netērētu barības vielas. Tas atkarīgs gan no katra garšauga, gan arī audzēšanas apstākļiem, piemēram, pētersīļiem šī apgriešana nepieciešama retāk, taču bazilikam biežāk. Lai netraumētu augu, labāk vecās lapiņas ir noplēst nevis nogriezt ar šķērēm. Tas var aizkavēt jauno lapu augšanu. Labāk applūkt augus pāris reizes dienā, taču ne vairāk, lai augam būtu spēki atkārtoti izaudzēt lapas.

KĀDĀ TRAUKĀ AUDZĒT GARŠAUGUS?

Pārsvarā visi audzē skaistos garšaugus dažādos podiņos, taču var ļoti radoši tos apspēlēt un atsvaidzināt. Piemēram, ja mājās nav podiņu, vienmēr var audzēšanai izmantot tukšas olu kartona kastes. Tās labi uzsūc mitrumu un ir ļoti piemērotas garšaugu stādīšanai – katrā bļodiņā var audzēt savu augu.

Ja tomēr nav ne podiņu, ne olu kastīšu, mājās noteikti atradīsiet burciņas, kurās var sapildīt ar augsni un sēklām. Uz katras var uzsiet lentīti ar garšauga nosaukumu. Arī skārda un dažādu konservu bundžas var pārvērst skaistos podiņus izmantojot šķēres un krāsu.

GUDRIE DĀRZI

Gudrie dārzi paši sevi uztur un atļauj bez rūpēm audzēt gardus un svaigus produktus. Ja vēlaties izveidot savu mazdārziņu uz palodzes, taču Jums nepietiek ne iemaņu, ne laika tos kopt, gudrie dārzi būs ļoti noderīgi.

Šie gudrie dārzi paši nosaka, vai augi saņem pietiekami ūdeni, skābekli un barības vielas. Šoreiz mazdārziņu varat rīkot ne tikai uz palodzes, bet arī jebkurā citā – pat tumšākajā stūrī. Dārzi ir aprīkoti arī ar LED gaismām, kas nodrošina augam vajadzīgo gaismu un enerģiju.

Gudrie dārzi pierāda, ka audzēt var jebkurš – pat cilvēki bez palodzēm!

 

 

 

Komentāri (0)



Sazinieties ar mums

 
+371 25660001
I-V, 8:00-17:00
 
[email protected]

Veikali

Kurši veikalu adreses
un
 kontaktus skatīt šeit