Kā pareizi uzglabāt Latvijas karogu? Praktiski padomi, kļūdas, pamācības.
Latvijas karogs ir pats izteiksmīgākais valsts simbols. Tas ir atrodams katra latvieša mājās, taču ņem vērā, ka galvenajam Latvijas simbolam ir nepieciešama īpašas rūpes un uzmanība. Tā kā karogs ir izgatavots no auduma, tas, pašsaprotami, savu laiku nokalpo, jo laikapstākļi to spēcīgi ietekmē. Lasi tālāk, lai uzzinātu praktiskus padomus, kā uzglabāt Latvijas karogu!
Kā izvēlēties Latvijas karogu?
Galvenais faktors karoga izvēlē ir tā pielietošana, proti, to ir paredzēts lietot iekšā vai ārā.
Ja karogu lietosi ārā un tas pie mājas fasādes cēli plīvos arī ikdienā, tad praktiskāks būs karogs no viegla un izturīga materiāla kā poliesters, neilons vai speciālais karogu audums. Karogi, kas izgatavoti no šī materiāla ir viegli kopjami, ātri izžūst un lietus ietekmē nekļūst smagi.
Taču, ja karogu izmantosi pārsvarā iekštelpās un tikai retu reizi izliksi ārā, tad iesakām izvēlēties smagāku ar elegantu kritumu audumu kā vilnu, pusvilnu vai gabardīnu. Ņem vērā, ka karogi, kas izgatavoti no šādiem materiāliem nav noturīgi pret laikapstākļiem, tie mēdz sabojāties stipra lietus un vēja ietekmē.
Pašlaik jaunums ir tādi karogi, kas šūti no balināta un krāsota auduma, drukāti ar sublimācijas krāsām, vai radīti, pārnesot krāsu uz audumu no papīra sublimācijas tehnikā. Sublimācijas tehnikā apdrukāts audums mazāk izbalē saules ietekmē.
Lai karogs ilgāk kalpotu, izvēlies karogu proporcionāli atbilstošu karoga kātam vai mastam.
Kā lietot Latvijas karogu?
Karoga mastu nedrīkst turēt tukšu, ja tas ir novietots pie ēkas, tātad arī karogam ir jābūt paceltam. To nosaka starptautiski pieņemtā karoga lietošanas etiķete. Tā arī paredz, ka diennakts tumšajā laikā jāizgaismo tos valsts karogus, kas tiek lietots pie ēkas pastāvīgi.
Šis noteikums, savukārt, neattiecas uz karoga vimpeli, kas ir trapecveida auduma lente Latvijas karoga krāsā.
Vimpelis nelieto karoga kātā pie fasādes, tas ir paredzēts karoga mastam, kā arī tas neizstāj karogu. Karogam jāplīvo svētku un atceres dienās, tādējādi tiek uzsvērts valsts karoga īpašais status un simbols. Svinamdienās var izkārt abus – gan karogu, gan vimpeli, ja vimpelis mastā atrodas nedaudz tālāk no ēkas, taču karogs pie ēkas fasādes.
Kā kopt un uzglabāt Latvijas karogu?
Lai paildzinātu karoga kalpošanas laiku, jāatceras to rūpīgi uzglabāt un kopt. Karogu vislabāk ir uzglabāt sarullētu nevis locītu, jo locījuma vietas izgludināt būs grūti un karogs izskatīsies saburzīts un nokalpojis. Protams, karogu pēc izmantošanas lietainās dienās ir kārtīgi jāizžāvē.
Lietojot karogu bieži vai ikdienā, ieteicams iegādāties divus karogus un tos regulāri mainīt.
Parūpējies, lai karoga masta vai kāta tuvumā nav dažādu krūmu vai koku, kas varētu saplēst karogu. Saplīsušu karogu izmantot nedrīkst, taču to var salabot, ja labojumi ir neuzkrītoši.
Karogs ar laiku kļūst netīrs, uz tā nosēžoties dažādiem putekšņiem, putekļiem, netīrumiem. Ja karoga baltā līnija ir kļuvusi pelēcīga, vai to apskādējuši traipi, karogu jāiztīra vai jāmaina. Ieteicams karogu nest uz ķīmisko tīrīšanu, kur ar cieņu un kvalitatīvi izmazgātu un atsvaidzinātu karogu. Kā mazgāt karogu? Karogu var mazgāt arī mājās, taču tas var sabojāt audumu un neiztīrīt visus traipus.
Kā iznīcināt nolietotu Latvijas karogu?
Latvijas valsts karoga likums paredz, ka lietošanai nederīgu Latvijas valsts karogu iznīcina diskrētā veidā, proti, privātos apstākļos.Karogs ir jāsadala pa mazām krāsu lentēm, jāieliek to atsevišķā maisiņā, jāaizsien un tikai tad, kad iepriekšējās darbības ir izdarītas, to var izmest atkritumu tvertnē.
Tieši tāda pati procedūra jāveic ne tikai ar lielo karogu, bet gan ar mazajiem karodziņiem, ko bieži vien izmanto kā dekorācijas.
Kad karogs ir sadalīts krāsu lentēs, tas vairs netiek uzskatīts par valsts simbolu, tādēļ no tā var atvadīties, lai tā vietā stātos jauns.
Komentāri (0)