Produkts pievienots grozam!
Preču katalogs
Swipe to the left

Dārza darbi vasaras beigās

2023. gada 31. jūlijs 872 Skatījumi Nav komentāru
Dārza darbi vasaras beigās

Lai arī cik augusts būtu silts, tas ir mēnesis, kad dārza augiem jau iestājas rudens. Rudens sākumā, proti, augustā un septembrī, dārzs ir kārtīgi jāapkopj, lai nākamajā gadā tajā zaļotu krāšņas ziemcietes, kupli košumkrūmi, būtu bagātīga augļu un ogu raža. Kopā ar Kuršu dārza eksperti Daci Ziediņu esam salikuši, kādi dārza darbi Tev ir jāpaveic vasaras beigās!

JAUNIE ZIEDU AIZMETŅI

Kā tika minēts iepriekš, tieši vasaras beigas un rudens sākums ir laiks, kad varam ietekmēt nākamā gada ražu un skaistu ziedēšanu.

Kāpēc tieši tagad, nevis pavasarī vai vēlāk rudenī?

Rudens sākumā visi ziedošie un ražu nesošie augi veido ziedu aizmetņus nākamajam gadam, tādēļ dārzs ir jāmēslo tieši tagad.

Oktobrī augiem beidzas aktīvais veģetācijas periods, līdz ar ko jaunas barības vielas tie vairs neuzņem. No tā vienkārši nebūs jēgas.

Taču pavasarī dārza mēslošanai izmanto līdzekļus ar lielu slāpekļa daudzumu, kas palīdz iegūt zaļo masu, bet ne ziedus vai augļus.

Dārza darbi vasaras beigās

DĀRZA MĒSLOŠANA

Ir divi brīnumlīdzekļi, kas jāizmanto visiem dārza augiem, ziemcietēm, ogu krūmiem, košumaugiem, augļu kokiem, izņemot skujkokiem un krūmmellenēm. Ņem vērā, jo krūmmelenes un skujkoki no šiem mēslojumiem var iet bojā.

Šie divi brīnumlīdzekļi ir:

  • Kālija sulfāts, kas palīdz augiem pārkoksnēties. Tas ir nepieciešams, lai augi spētu pilnvērtīgi pārziemot un nenosalt.
  • Superfosfāts, kas veicina sakņu sistēmas stiprināšanu un jauno ziedpumpuru veidošanos.

Svarīgi! Atgādinām, ka dārzs jāmēslo tikai tad, kad augsne ir mitra vai pat slapja. Citādi auga sakņu sistēma var apdegt un iet bojā. Tātad, pirms mēslošanas cītīgi aplaistām dārzu vai mēslojam to pēc kārtīgas lietusgāzes.

RECEPTE: KĀLIJA SULFĀTS

1 ēdamkaroti kālija sulfāta izšķīdina uz 10l ūdens. Tas ļoti ātri un viegli šķīst, tāpēc mēslot var jau uzreiz. Ar kālija sulfātu kārtīgi mēslo visus augus, izņemot skujkokus un krūmmellenes. Ar kālija sulfātu mēslo vienu reizi.

Tajā pašā dienā iejauc superfosfāta maisījumu.

RECEPTE: SUPERFOSFĀTS

1 ēdamkaroti superfosfāta izšķīdina uz 10l ūdens. Tas šķīst ļoti lēni, tāpēc turpmākās 3 dienas ik pa laikam mēslojumu nepieciešams apmaisīt. Pēc 3 dienām mēslojums būs gatavs lietošanai.

Kad mēslojums izšķīdis, ņem 1l sajauktā superfosfāta mēslojuma un atšķaida to ar vēl 9 litriem ūdens. Atkal kārtīgi aplaista dārzu un lej mēslojumu pa saknēm.

Mēslojums ir ļoti svarīgs ne tikai, lai augi būtu skaistāki, bet arī, lai apkarotu slimības.

Miltrasa

AUGU SLIMĪBAS UN KAITĒKĻI

Ja augam ir bijusi kāda slimība, piemēram, miltrasa, brūnplankumainība, tīklene vai kāda cita slimība, lieti noder bordo šķīdums.

3% bordo šķīdumu sajauc pēc instrukcijas un nosmidzina slimajiem augiem pa lapām. Profilaksei rudenī ieteicams nosmidzināt visus augus ar 1% bordo šķīdumu.

Lai apkarotu nevēlamus kukaiņus, rudenī ir jāravē dārzs. Nezāļu džungļi ir lielisks kukaiņu pārziemošanas mājoklis, tāpēc to vajag izravēt un uzrušināt.

Uzirdina augsni ne tikai dobēs, bet arī pie augļu kokiem un krūmiem. Tajā parasti mīt dažādas kaitēkļu oliņas, kāpuriņi, un, lai tiktu no tiem vaļā, jāuzrušina zeme tiem apkārt. Pēc tam nosmidzina ar bordo šķīdumu.

Esam sapratuši kā mēslot augus un cīnīties pret kaitēkļiem, bet ko darīt ar skujkokiem?

Dārza darbi vasaras beigās

SKUJKOKI

Skujkoki, piemēram, pacipreses, kadiķi, tūjas, egles u.c. ir ļoti viegli kopjami augi. Tos reizi gadā ir jāformē, jāmēslo un jātīra ārā vecās skujas.

Lai skujkoki augtu kupli, zaļi un priecētu acis, tos ir jāformē. Parasti to dara ap Līgo laiku, taču, ja Tu savus skujkokus vēl neesi noformējis, to var darīt arī tagad.

Skujkokus formē tik ilgi, kamēr gaisa temperatūra nepārsniedz 25 grādus, jo tie var apdegt. Tāpat nedrīkst formēt, kad temperatūra noslīd līdz -5 grādiem.

Lai skujkoki priecētu ar īpaši piesātinātu un košu krāsu, tos jāmēslo. Magnija sulfāts ir viens no labākajiem līdzekļiem priekš visiem skujkokiem, taču mēslot drīkst vienu reizi gadā, līdz augusta vidum. Kas par daudz, tas par skādi.

Tāpat rudenī tīram vecās, sakaltušās skujas. To dara rudenī, jo tad putni pametuši savas ligzdas. Pavasarī tie ligzdo, un, tīrot vecās skujas, Tu vari netīšām bojāt jaunās putnu ligzdiņas.

Skujas jāiztīra ne vien skaista izskata dēļ, bet tas veicina arī gaisa cirkulēšanu caur koka zariem, līdz ar ko tas jūtas labāk.

Ja skujkoki Tavā pagalmā pavasarī mēdz izdegt, it īpaši pacipreses, kadiķi un tūjas, tos rudenī pastiprināti jālaista.

Dārza darbi vasaras beigās

ZIEMCIETES

Ziemcietēm rudens sākumā ir nepieciešama papildus aprūpe, lai tās godam pārciestu ziemu. Tās visas mēslo ar kālija sulfātu un superfosfātu, taču dažādiem ziemciešu veidiem nepieciešama atšķirīga kopšana.

Kad rozes ir noziedējušas, šogad tās vairs neaiztiek un negriež. Kad roze ir izziedējusi, zieda vietā paliek maza auglenīca, kas augu apgādā ar dažādām barības vielām. Rozes vislabāk pārziemos, ja auglenīcu atstās uz ziemu un apgriezīs tikai pavasarī.

Tādām ziemcietēm kā peonijām, lilijām, īrisiem un hostām jāatstāj lapas tik ilgi, kamēr tās paliek pavisam sausas un dzeltenas. Pateicoties zaļajai masai un fotosintēzei, augi augs kuplumā un nākamgad tie būs vēl zaļāki un skaistāki. Lapas griež tikai pašās rudens beigās un profilaktiski nosmidzina ar bordo šķīdumu.

Peoniju vislabākais stādīšanas, pārstādīšanas, dalīšanas laiks ir augusta vidū, no 15.-25. augustam.

Hortenzijas tikai tagad ir sākušas ziedēt. Lai ziedi būtu vēl krāšņāki un skaistāki, tos nosmidzina pa lapām ar dzelteno kristalonu, monogālija sulfātu vai vitamīnu. Kad hortenzijas noziedēs, jāgriež tikai ziedi, lai sniegotā ziemā nenolūztu hortenziju zari.

Arī kokveida peonijām un liellapu hortenzijām jāgriež tikai ziedi. Tām jāaiziet ziemas guļā ar stumbru. Kokveida hortenzijas nogriež praktiski līdz ar zemi, atstājot kādus 7cm.

Kādi ir Tavi mīļākie dārza darbi vasaras beigās?

Komentāri (0)



Sazinieties ar mums

 
+371 25660001
I-V, 8:00-17:00
 
[email protected]

Veikali

Kurši veikalu adreses
un
 kontaktus skatīt šeit