Preču katalogs
Swipe to the left

Sadzīves tehnika - vēsture un interesanti fakti!

2019. gada 30. oktobris 148 Skatījumi Nav komentāru
Sadzīves tehnika - vēsture un interesanti fakti!

Kafijas aparāts, blenderis, tosteris, multivārāmais kalts? Mūsdienās šī un cita mazā sadzīves tehnika ir teju katras virtuves sastāvdaļa, bet pirms 100 gadiem šādas tehnoloģijas būtu ikvienas saimnieces sapnis! Mēs aplūkosim dažus interesantus vēstures faktus par sadzīves tehniku un to kā tā attīstījusies laika gaitā.

Blenderis

Stefans Poplavskis bija pirmais, kurš konteinera apakšā iedomājās ievietot asmeni, kurš strauji griežas un tā 1922. gadā ASV tika radīts blenderis. Ierīce sākotnēji bija paredzēta sodas (limonādes) aparātiem, bet strauji kļuva populāra bāros un kafejnīcas. Mūsdienās gandrīz ikvienā virtuvē varēs atrast lielāku vai mazāku blenderi.

 

Tosteris


Grauzdēšana sākās kā metode ilgākai maizes uzglabāšanai. Sākotnēji maize tika grauzdēta virs ugusnkuriem, kamēr tā bija pienācīgi apbrūnējusi. Šī metode bija ļoti izplatīta romiešu laikos un tieši romieši ceļojot pa Eiropu, grauzdēto maizi aizveda līdz Lielbritānijai, kur angļi ļoti iemīlēja grauzdiņus. Tiesa gan līdz pirmajam tosterim bija jāpaiet laikam. Pirmais elektriskais tosteris tika radīts 1893. gadā Skotijā. Mūsdienās tosteris ir visizplatītākā sadzīves tehnika, kaut arī tā ir pastāvējusi tikai nedaudz vairāk kā 100 gadus.

Mikseri

Pirmie patenti elektriskajiem olu putotājiem, sāka parādīties ap 1850 gadu, bet tikai 1908 gadā, vīrs vārdā Herberts Jonsons radīja vienu no ikoniskākajām virtuves lietām – elektrisko mikseri. Iedvesmas avots bija maiznieks, kurš ar metāla karoti jaucis maizes mīklu. Pirmie mikseri uzreiz nenokļuva mājsaimniecībās, bet gan lielākajās beķerejās. Vienkāršām mājsaimniecībām tie bija pārāk smagi un dārgi. Vidēji miksera cena bija 189$, kas mūsdienu naudas izteiksmē būtu 2000$. Tikai pēc pāris gadiem, ap 1919. gadu mikseri lēnām sāka ienākt mājsaimniecībās.

Mikroviļņu krāsns

Mikroviļņu krāsns rašanās stāsts, iespējams, ir viens no interesantākajiem, tāpat šis ir salīdzinoši “jauns” izgudrojums. Mikroviļņu krāsns rašanās faktiski bija eksperimenta blakusprodukts. 1945. gadā Persijs Spencers pamanīja, ka, pētot aktīvo kaujas radaru, šokolādes tāfelīte kabatā izkusa. Spensers secināja, ka mikroviļņu ražošanas magnetronu radīto siltumu var izmantot ēdiena gatavošanā. Viņš ar savu darba devēja starpniecību iesniedza patentu pirmajai mikroviļņu krāsnij, un tā 1947. gadā, tirgū nonāca pirmās mikroviļņu krāsnis, kuras bija 1.80 m garas un svēra aptuveni 340 kilogramus.

Kafijas aparāts

Iespējams svētākā vieta ikvienā birojā ir kafijas aparāts! Pirmais espresso aparāts tiek datēts ap 1884. gadu, kur vīrs vārdā Angelo Moribondo radīja šo mašīnu izstādei Valentio parkā.  Pāris gadus vēlāk tika  radīts jauns un labāks espreso aparāts, kura rūpniecības patents pienākas Luidži Bezzera no Milānas, kurš 1901. gadā radīja pirmo no saviem patentiem. Kafijas aparāti savos pirmsākumos bija atrodami kafejnīcās un bāros, bet ap 1922 gadu tiek veiktas investīcijas reklāmas kampaņās un kafijas aparāti sāk parādīties arī mājsaimniecībās. 2019 gadā tiek prognozēts, ka tiks pārdoti 58 miljoni kafijas aparātu.

 

Bez kura no mūsu mazajiem, tehniskajiem ikdienas palīgiem Tu nevarētu dzīvot? Raksti komentāros! Bet, ja meklē sev, kādu no rakstā minētajām precēm ielūkojies šeit!

Komentāri (0)Sazinieties ar mums

+371 25660001
I-V, 9:00-18:00
info@kurshi.lv

Veikali

 

Kurši veikalu adreses
un
 kontaktus skatīt šeit