Produkts pievienots grozam!
Preču katalogs
Swipe to the left

Pavasara mēslojums. Padomi kā, kad un ko mēslot?

2022. gada 22. marts 3038 Skatījumi Nav komentāru
Pavasara mēslojums. Padomi kā, kad un ko mēslot?

Saulīte silda, augiem parādās pirmie pumpuri – ir laiks aktīvi darboties pa dārzu. Pēc garās ziemas ir svarīgi kārtīgi pabarot augus, tos apkopt un sagatavot siltajai sezonai. Kā viens no pirmajiem pavasara darbiem – pavasara mēslojums, jo zeme ir atmodusies un augiem ir sācies jauns veģetācijas periods. Uzzini kā, kad un ko mēslot pavasarī!

Pirms uzsākt mēslošanas darbus un došanās uz veikalu, novērtē savu dārzu – kuriem augiem ir nepieciešamas papildus barības vielas: košumkrūmi, augļkoki, ziemcietes, zāliens, cik liela platība jānomēslo. Paturi prātā, ka dārzeņiem, rododendriem, skujeņiem un citiem specifiskas kultūras augiem mēslojums nepieciešams savs.

Kādu mēslojumu izvēlēties?

Izšķir divu veidu mēslojumusorganiskos un minerālmēslojumus. Organiskie mēslojumi ir dažādas trūdvielas, piemēram, kūtsmēsli un komposts. Tie lieliski tiek galā ar diviem uzdevumiem – irdina zemi, uzlabo augsnes struktūru, lai saknēm tiek vairāk gaiss un mitrums, kā arī pabaro augus, taču tie nenodrošina augiem pilnvērtīgas barības vielas. Minerālmēslojumi, savukārt, parūpējas tikai par pilnvērtīgu augu barošanu.

Tādēļ, lai augus kvalitatīvi koptu, svarīgi ir izmantot abus mēslojumu veidus.

Organiskais mēslojums

Organiskā mēslojuma veidi

  1. Kompostēti kūtsmēsli;
  2. Mēslu granulas ir organisko mēslu koncentrāts, kas iegūts no fermentētiem dzīvnieku mēsliem, kas ir sapresēti un no tiem ir izvadīts mitrums. Tāpat granulās nav nezāļu, vai slimību, jo tie tiek karsēti augstā temperatūrā.
  3. Biohumuss ir slieku komposts. Tiem ir daudz labu īpašību, piemēram, tas labvēlīgi ietekmē augu attīstību, palīdz cīņā pret slimībām un baktērijām un bagātina augsni.
  4. Zivju milti. Tajos ir palielināts fosfora daudzums, kas ir ļoti nepieciešams augiem pavasarī. Zivju milti lieliski noder dažādiem dārzeņiem, piemēram, tomātiem, gurķiem, bietēm, kabačiem un citiem. Zivju milti noderēs siltumnīcu mēslošanā.
  5. Universālais zemes mēslojums ir mēslojumu kopums, kas arasti sastāv no dažādiem organiskā mēslojuma veidiem.

Minerālmēslojumu veidi

Minerālmēslojumi izcili parūpēsies par augiem nepieciešamo barības vielu sagādāšanu. Augiem nepieciešamie ir trīs vissvarīgākie barības elementi– slāpeklis (N), fosfors (P) un kālijs (K). Izšķir divu veidu minerālmēslojumus:

  1. vienkāršie;
  2. kombinētie.

Dārza minerālmēslošana

Pavasara mēslojums ir kombinētais minerālmēslojums, kuru sastāvā ir 3 elementi – kālijs, fosfors un slāpeklis. Tos var atpazīt pēc formulas, kas tiek norādīta uz iepakojuma, piemēram, NPK 12:8:16, kas apzīmē minerālu proporciju – 12 daļas slāpekļa, 8 daļas fosfora un 15 daļas kālija. Proporcijas var būt dažādas, taču, izvēloties ar ko mēslot dārzu pavasarī, pārliecinies, ka mēslojumā ir norādītas NPK proporcijas.

Taču ar to vien nepietiek, jo kompleksajos minerālmēslos ne vienmēr ir kalcijs, kas ir ļoti nepieciešams siltumnīcu augiem, kokiem un krūmiem. Tādēļ, siltumnīcas augiem, kā ari kokiem un krūmiem, ir vēlams papildus kombinētajam pavasara mēslojuma iegadāties arī kalciju saturošu mēslojumu.

Kā pareizi mēslot dārzu?

  • Mēslojumu izkliedē vienmērīgi pa visu mēslojamo platību
  • Ievēro pareizas devas, tās norādītas uz iepakojuma
  • Organiskos mēslojumus ierušini zemē, sajaucot tos ar augsni
  • Kombinē mēslojumus
  • Jaunu augu mēslošanai ar organisko mēslojumu, augu augsni aplej ar ūdeni, taču, ja apstrādā jau esošus augus, mēslojumu var arī nemitrināt.

Kā mēslot dārzu?

Kad labāk mēslot dārzu?

Labākais laiks augu mēslošanai ir marta beigās vai aprīļa sākumā. Tad aktīvi notiek augu atmošanās pēc ziemas un barības vielas tiem ir visnepieciešamākās. Aprīļa vidū var lietot granulētos minerālmēslojumus, taču šķidros minerālmēslojumus labāk dot aprīļa beigās un maijā, kad augi aug un attīstās visaktīvāk.

Kas notiek, ja pārmēslo par daudz?

  • Pārbarotam augam ir vājāka imunitāte, tie viegli padodas slimībām un kaitēkļiem.
  • Tu lieki iztērēsi naudas mēslojumam.

Kā mēslot dažādus augus?

Skujeņi

Lai skujkoki vasarā plaukst un zaļo, tiem, papildus, kompleksajam mēslojumam ieteicams papildus izmantot magnija sulfātu (sēra un magnija) mēslojumu, taču svarīgi, lai tā sastāva nav mangāna. Mēslojot skujeņus, sadali kompleksā mēslojumu devu uz pusēm, un otru pusi aizstāj ar magnija sulfātu.

Košumkrūmi

Košumkrūmi pavasarī novērtēs universālo mēslojumu, taču, lai dekoratīvo krūmu ziedi un lapas pastiprinātu spilgtumu, izvēlies mēslojumu ar dzelzi, varu, cinku.

Ziemcietes

Ziemcietēm pavasarī labi patiks organiskais un kompleksais mēslojumi, taču iepriekš, jāuzirdina augsni ap augiem.

Sīpolpuķes

Krokusiem, narcisēm, tulpēm skaistiem ziediem nepieciešams bors, sīpolpuķes mēslo gan ziedēšanas laikā, gan pēc noziedēšanas.

Ogu krūmi

Tādām ogām kā ērkšķogām, upenēm, avenēm un jāņogām nepieciešams kvalitatīvs organiskais mēslojums un bor. Krūmmellenēm arī nepieciešams tāds pats mēslojums, tikai mazākā devā.

Savukārt, zemenēm nepieciešams kompleksais mēslojums NPK, taču svarīgi ir devu sadalīt vairākās porcijās nevis barot vienā reizē.

Augļu koki

Dažādus augļu kokus pavasarī mēslo ar organisko mēslojumu un komplekso mēslojumu NPK ar boru. Kā arī, tādiem kokiem kā bumbieres, ķirši, ābeles labi jutīsies, ja tos mēslos ar nitraboru, lai ziedi pārtaptu skaistos augļos.

Ar ko Tu mēslo savu dārzu?

Komentāri (0)



Sazinieties ar mums

 
+371 25660001
I-V, 8:00-17:00
 
[email protected]

Veikali

Kurši veikalu adreses
un
 kontaktus skatīt šeit