Produkts pievienots grozam!
Preču katalogs
Swipe to the left

Maija dārza darbi ar Daci Ziediņu

2022. gada 3. maijs 571 Skatījumi Nav komentāru
Maija dārza darbi ar Daci Ziediņu

Jau vairākus mēnešus Kurši sadarbojas ar eksperti dārza jautājumos Daci Ziediņu. Reizi mēnesī norit tiešsaistes semināri, kur apkopojam svarīgāko un aktuālāko informāciju par gaidāmā mēneša dārza darbiem. Esam izveidojuši mazu ieskatu tam, kas tika izrunāts aprīļa seminārā par maija dārza darbiem.

Ja vēlies pirmais uzzināt Jūnija dārzu darbu ieteikumus, reģistrējies uz semināru: Reģistrācija online semināram "Jūnija dārza darbi?" (google.com)

Maijs ir liels dārza darbu mēnesis, kur lielākais uzsvars tiek likts uz augu krūmiem un augļu kokiem. Tomēr maijs vēl mēdz būt auksts un bieži viesojas salnas. Neskatoties uz to, ka dienas laikā varbūt silts, vakarā var uznākt aukstums un ir svarīgi pasargāt mazos augļu aizmetnīšus no salnām. Maijā vērīgi ir jāseko līdzi laika prognozei, lai varētu prognozēt salnas un tām sagatavoties.

Ir trīs varianti, kā salnas periodu izturēt:

Ogu krūmus var segt, bet lielos būtu dīvaini, neērti un nepraktiski un diez vai kāds izvēlētos šo variantu. Piesegt var ogu krūmus, lai neapsalst aizmetņi.

Apdūmot. Šo principu izmanto Francijā, kad ir prognozējamas salnas un tad tiek apdūmots vīnogu lauks. Mēs varam darīt tāpat – vēlu vakarā (vai naktī) pirms tam, kad prognozējamas salnas izejam dārzā, ņemam kūdru, zāli – drusciņ uzliekam virsū zemi un aizdedzinām, lai dūmo. Visam dārzam ir jābūt pamatīgi noklātam ar dūmiem. Šo metodi vēlams izmantot tikai ja nav kaimiņu – pilsētā nevajadzētu izmantot, lai nesagādātu neērtības vai lieku trauksmi.

Īsi pirms salnām kārtīgi salejam savus augļu kokus un krūmus. Ņemam dārza šļūteni ar vieglas miglas uzgali – smidzinām visus kokus un krūmus. Kad uznāks salnas, tad uz lapiņām, stumbriem un citur izveidosies plāna ledus kārtiņa. Tas ir ļoti labi, jo ledus veido kārtu, kura silda un augs nenosals. Salnas parasti ilgst apmēram 2-3 stundas. Jānogaida šis laiks un vēlāk ar tādu pašu šļūtenes migliņas uzgali ir jāatkausē izveidotais ledus. Lai augam priekš atkausēšanas nav jātērē savs spēks, tam ir jāpalīdz. Nedrīkst ļaut pašam nokūst, jo tas nelabvēlīgi ietekmēs augu.  

Izvēlamies sev ērtāko un piemērotāko variantu, lai augļu krūmi būtu nosargāti un varētu sagaidīt varenu augļu ražu!

salnas

Kaut potēšanas process ir izplatītāks tieši martā vai aprīlī, tomēr to var īstenot arī Maijā. Galvenais nosacījums, ka zariņam, kuru potējam – jābūt guļošā stāvoklī. Potzariņu nolauž pirms tam, kad viņam nav ne lapas, ne pumpuriņu. Tas jātur aukstā vietā, piemērā, ledusskapī. Bet tam zariņam uz, kā potēsim gan jābūt jau ziedošam un gatavam augšanai.

Vēl dārza darbu sarakstā var pieminēt nepieciešamību - sagraizīt jaunos koka stumbrus. Tie augļu koki, kuri ir jauni, kuri ir iestādi 3 vai 4 gadus, tiem turpinās aktīvs augšanas jeb veģetācijas periods, kurš norit pilnā sparā. Stumbrs krasi aug resnumā un var strauji saplaisāt koka miza. Tādēļ, lai izvairītos no tā – ņemam asu nazi, un mazas viena milimetra rieviņas, iegriežam mizā ik pēc desmit centimetriem. Augļu koks vienmērīgi augs – šīs manipulācijas palīdzēs mizai nesaplaisāt un būt elastīgai. Par mikro brūcītēm nevajag satraukties, jo tās aizaugs. Tomēr vajag atcerēties tās nosmērēt ar 3% vara sulfātu.

ziedošs koks

Augļu koka zariņu izliekšanu arī var īstenot maijā. Tiem jābūt 40 vai 95 grādu leņķī. ja augļu kokam būs pārāk stāvi zari tie nolūzis no smaguma. Atsvaru iedur zemē, piesien to ar aukliņu pie augļa zariņa. Kamēr tas ir mazs to ir svarīgi izdarīt, jo taisnie zari tāpat nolūzies, kad tas izaugs.

Svarīgi arī atcerēties daudz laistīt augļu aizmetņus. Tiem augšanas procesā ir nepieciešami daudz ūdens, jo ūdens trūkums var arī ietekmēt ražas kvalitāti un kvantitāti. Ziedēšanas laikā laistīt ogu krūmus un kokus vairs nedrīkst un arī mēslot.

Dārza entuziastiem noteikti ir pazīstama kaitēkļu problēma. Lielisks variants ir apsiet lentes, kas speciāli paredzētas kaitēkļu atbaidīšanai. Apmēram 60cm no zemes, stumbru nepieciešams apsiet un tad skudras un pārējie nelabvēlīgie dārza ciemiņi pielips pie lentes. Var apsmidzināt arī pret lapušu rašanos. Tomēr nedrīkst aizmirst, ka visa sākumā ir jāsāk apkarot skudras, jo tās pārnēsā lapputes oliņas.

Ja ir izlemts mēslot tad pirms tam kārtīgi ir jāsalej ar ūdeni – tad tikai pēc paris stundām mēslojumu var izmantot. Pretējā gadījumā var apdedzināt augu un netiks sasniegts vēlamais rezultāts.

zemenes

Pāris ieteikumi ir arī zemeņu audzētājiem. Zemenēm ir nepieciešama mulča, var izmantot arī priežu mulču. Tā kuru iegādājamies veikalā ir ķīmiski apstrādāta un nepadarīs skābu augsni vai arī pašu zemeni. Zemenēm tā ir vajadzīga, lai palīdzētu saglabāt mitrumu un veidotu nelabvēlīgu vidi nezālēm. Lai bites zemenes labāk apputeksnētu – rīta pusē, zemeņu ziedēšanas laikā, apsmidzina tās ar medus vai cukura ūdeni. To jāveido ar pavisam vieglu koncentrāciju un bites labprātāk veiks savus bišu darbus.

Šie ir pāris ieteikumi un izrunātie bloki par maija dārza darbiem seminārā. Ja vēlies noskatīties visu semināru un uzzināt atbildes uz biežāk sastopamiem jautājumiem skaties tiešraides ierakstu:

Lai dārza darbi norit veiksmīgi!

 

Komentāri (0)



Sazinieties ar mums

 
+371 25660001
I-V, 8:00-17:00
 
[email protected]

Veikali

Kurši veikalu adreses
un
 kontaktus skatīt šeit