Produkts pievienots grozam!
Preču katalogs
Swipe to the left

Koku un krūmu apgriešana pavasarī

2021. gada 3. marts 2473 Skatījumi Nav komentāru
Koku un krūmu apgriešana pavasarī

Marts ir iesācies ar pavasarīgu sauli un aizdzinis bargo salu. Līdz ar pavasara iestāšanos, ir laiks ķerties klāt ilgi gaidītajiem dārza darbiem,  kā vienu no tiem, jāmin augu sagatavošanu vasarai un ražai. Apgriešana stimulē jaunu zaru veidošanos no sakņu kakliņa. Koku un krūmu apgriešana pavasarī ir svarīgs process, lai tie zaļotu, dotu ražu un priecētu acis līdz vēlam rudenim.

Augļu koki

Jo labāk apgriež augļu koku zarus, jo koks nesīs bagātīgāku un agrāku ražu. Taču atceries, ka atkārtots sals apgrieztiem augļu kokiem var kaitēt, tādēļ pārliecinies, ka kokus nepārsteigs cīruļputenis. Ja tomēr esi apgriezis kokus un ir uznācis sals, izmanto koku brūču ziedi, lai augs ātrāk atkoptos.

Augļu kokam ar grieznēm jāizgriež visus mehāniski bojātos zarus, kā arī tādus, kas krustojas un neļauj citiem zariem augt. Nedrīkst aizmirst arī par ūdenszariem, jeb tiem zariem, kas aug vertikāli uz augšu. Mūsu klimata zonā augļu koki jāgriež agrā pavasarī – martā vai aprīlī. Labi veidotā vainagā ir viens vadzars, vairāki skeletzari, kas izvietojas visapkārt stumbram, un sānzari, uz kuriem veidojas augļzari.

Ogu krūmi

Ogu krūmi no sala nebaidās, tādēļ tos drīkst apgriezt jau ziemā. Agrā pavasarī, pirms pumpuru augšanas, ieteicams veidot jāņogas, ērkšķogas, upenes un krūmcidonijas. Katram krūmājam ir savas īpatnības, taču visiem krūmiem vajag izgriezt visus nokaltušos, lūzušos, tievos, slimos, un kaitēkļu skartos zarus. Pēc tam jāizvērtē zaru skaitu un jāizlemj, kurus vecākos zarus upurēt, lai jauniem zariem būtu vieta augt kupliem un veselīgiem.

Turpinot par ogu krūmu īpatnībām, piemēram, upeņu krūmā cenšas neatstāt skeletzarus, kas vecāki par trim četriem gadiem. Labāk vecos zarus izgriezt līdz pamatnei un no sakņu kakliņa ataudzēt tikpat daudz jaunu.

Taču rudens avenēm pēc ogu nolasīšanas rudenī vai agrā pavasarī pirms pumpuru plaukšanas jānopļauj visi dzinumi līdz ar augsni. To vietā izaugs jauni, raženi zari. Arī parastās avenes nepieciešams nogriezt agrā rudenī, pēc ražas savākšanas, lai augos neieperinātos jauni kaitēkļi. Ja tomēr tas nav izdarīts, to krūmus var apgriezt arī agrā pavasarī. Parastajām avenēm svarīgi ir normalizēt dzinumu skaitu – nogriežot visus plankumainos un neveselīgos zarus, kā arī jāraugās, lai katrā cerā būtu pa 5 – 10 dzinumi.

Kazenēm dzinumu izgriešanas principi ir līdzīgi kā parastajām, vasarā ražojošajām avenēm, vien atstāj mazāk ražojošo dzinumu: vienā cerā pietiek ar 4–5 dzinumiem, ne vairāk par 10 dzinumiem uz vienu slejas metru.

Jāņogu krūmiem svarīgi visus zarus pamatzarus apgriezt vienāda garuma, lai arī pēcāk auga attīstība būtu vienmērīga. 

Komentāri (0)



Sazinieties ar mums

 
+371 25660001
I-V, 8:00-17:00
 
[email protected]

Veikali

Kurši veikalu adreses
un
 kontaktus skatīt šeit