Produkts pievienots grozam!
Preču katalogs
Swipe to the left

Kā uztaisīt putnu būrīti?

2021. gada 23. marts 90 Skatījumi Nav komentāru
Kā uztaisīt putnu būrīti?

Mēs katrs varam palīdzēt dabai un novērot dažādus putnus, izveidojot putnu būrīti pie savas mājas, dārzā, mežā vai jebkādā citā laukmalē vai mežmalā. Būrīšos pārsvarā ligzdo putni, kuri dabiskos apstākļos ligzdu iekārtošanai un ģimenes veidošanai izvēlas dažādus koku dobumus. Putnu būrīši nav nekas sarežģīts tādēļ mēs pastāstīsim, kā pareizi uztaisīt putnu būrīti.

Svarīgi!

Galvenās lietas, kas jāņem vērā, pirms ķeršanās klāt būrīša gatavošanai:

 • Būrīša iekšējās sieniņas nekādā gadījumā nedrīkst būt ēvelētas, jo tad mazajiem putnēniem var būt apgrūtināta izkļūšana no būrīša, un tie var iet bojā!
 • Būra lielums ir atkarīgs no putnu sugas, kas mitināsies būrītī. Zemāk ir atrodama tabula ar vajadzīgajiem lielumiem.
 • Lai būrītis kalpotu ilgāk un būtu noturīgāks pret nokrišņiem, tā jumtiņu vēlams nosegt ar ūdensnecaurlaidīgu materiālu – skārdu, ruberoīdu vai citu materiālu.
 • Būrīša skrejai jābūt vērstai aptuveni austrumu, ziemeļaustrumu vai dienvidaustrumu virzienā.
 • Putnu būrītim jābūt stingri piestiprinātam pie koka, tas sevišķi jāievēro, izliekot lielāka izmēra būrīšus.

putnu buris ar putniem

Būrīša pagatavošana

Putnu būrīša pagatavošanā nav nekas sarežģīts un to var paveikt jebkurš. No sākuma jāsagatavo visi vajadzīgie materiāli: neēvelēti dēļi 2.5cm platumā, naglas un āmurs, zīmulis un ripzāģis, leņķmērs, ēvele, kroņurbis un koka tapas.

 1. Uzzīmē putnu būrīša detaļu garumu un taisnos leņķus, pēc tam tos izgriež. Te var izlīdzēties arī ar parasto rokas zāģi. Strazdu būra sienu garums – 30 cm, grīdiņa – 13 x 13 cm, jumts – 21 x 26 cm. (sk. tabulu)
 2. Būra sieniņu ārpusi noēvelē un noslīpē, taču iekšpusi atstāj neēvelētu, kā jau tika minēts iepriekš, tas nepieciešams, lai maziem putnēniem būtu vieglāk tikt ārā no būra.
 3. Ar kroņurbi izveido skreju nepieciešamajā platumā, piemēram, strazdu būra skrejai jābūt 5 cm platumā, taču baložu būrim skreja ir jātaisa 9-10cm platumā. (sk. tabulu)
 4. Ieurbj divus caurumus, kur ielīmēt koka tapiņas laktiņai. Jāņem vērā, ka to nedrīkst stiprināt tieši zem skrejas, lai kaķi (arī vārnas un žagatas) nevarētu tur atspiesties un pa skreju izķeksēt mazuļus.
 5. Ar tievu urbīti veido caurumus priekš naglām un sanaglo sienas. Ja iepriekš neizurbj caurumus, dēlīši var saplaisāt.
 6. Kad korpuss ir gatavs, uzliek to uz dēļa un uzvelk kontūru būrīša grīdai. Pēc tam to piegriež un iesit konstrukcijā. Svarīgi atcerēties, ka grīdu jānaglo nevis no apakšas, bet no sienu puses, lai grīda pastāvīga mitruma ietekmē nepūtu.
 7. Piestiprina jumtu iepriekš iezīmētās un ieurbtās vietās. Ne visi putni (zīlītes, erickiņi, mušķērāji un citi mazie putniņi) būrus tīra paši, tādēļ nepieciešams mājiņas tasīt atveramas.
 8. Pielīmē tapas ar PVA vai superlīmi.

putnu burisu izmeru tabula

Būrīša vietas izvēle

Svarīgi, lai būrīša ieeja ir labi saskatāma pa gabalu un tai jābūt vērstai uz atklātu, klaju vietu, lai putniem būtu vieglāk to pamanīt. Laikus jānozāģē zari un krūmi, lai tie neaizsegtu skreju. Būrītis pie koka stumbra jāpiestiprina 2–5 metru augstumā un attālumam starp būrīšiem nav jābūt vairāk par 25–30 metriem.

Visērtākais būrīša piestiprināšanas veids ir, tā pienaglošana pie koka. Taču piestiprināšanai var arī izmantot stiepli. Ja būrītis ir piestiprināts ar stiepli, reizi gadā jāpārbauda, vai stieple nav jāsavelk ciešāk vai jāpalaiž vaļīgāk, lai tā nedarītu pāri kokam, tajā ieaugot un to sakropļojot.

 

putnu burisu skice

Komentāri (0)Sazinieties ar mums

Veikali

Kurši veikalu adreses
un
 kontaktus skatīt šeit