Produkts pievienots grozam!
Preču katalogs
Swipe to the left

Jūnija dārza darbi ar Daci Ziediņu

2022. gada 27. maijs 788 Skatījumi Nav komentāru
Jūnija dārza darbi ar Daci Ziediņu

Jūnijs ir ļoti noslogots mēnesis ar dārza darbiem, jo visi augi ne tikai zied un krāšno, veidojas jauni augļu aizmetņi, bet arī tas ir aktīvākais slimību un kaitēkļu periods. Paraudzīsimies, kādi ir aktuālākie jūnija dārza darbi!

Maija beigas

Vēl ir atlikušas pēdējās maija diena, kurās par dārzā nepieciešams aktīvi pastrādāt. Šogad viss attīstās un zied daudz vēlāk, taču par to lieku reizi satraukties nevajag. Tas nav ne labi, ne slikti, tā vienkārši ir.

Priežu formēšana

Parastos apstākļos maijā tiek formētas priedes, taču šogad līdz ar vēlo pavasara iestāšanos, priedes var formēt maija beigās un jūnija sākumā.

Lai skujkokam piedotu skaistu un omulīgu formiņu, to negriež ar dārza šķērēm, bet jaunos pumpurus pārlauž uz pusēm. Katrā lūzuma vietā pēcāk izaugs 4-5 jauni dzinumi. Tas padarīs priedes daudz kuplākas un apjomīgākas.

Jūnija sākumā vienmēr pamostas slimības un kaitēkļi, kas uzbrūk piemājas dārzam. Kā to apkarot? Pirmām kārtām, jāizpēta un jānovērtē pašreizējie augi – gan augļu koki un krūmi, gan ziemcietes, gan rozes –  un jāpārliecinās, vai tos nav apsēdis kāds nejauks kaitēklis.

Miltrasa

Slimību apkarošana

Pirmā kļūda, ko parasti pieļauj nepieredzējuši dārznieki, lai cīnītos ar slimībām dārzā – tiek bagātīgi mēslots augs. Mēslošanu veic tikai tad, kad sasirgušais augs ir pilnīgi izveseļojies, pāris nedēļas ir nogaidītas un parādās jauni dzinumi un pumpuri.

Kā palīdzēt augam atveseļoties? Ir gan bioloģiskie, gan ķīmiskie dažādi līdzekļi ar ko dakterēt augus, taču katram dārzniekam pašam jāveic izvēle ar kādiem līdzekļiem apkarot slimības. Mēs iesakām augus, kas nenes ēdamus augļus ārstēt ar ķīmiskiem līdzekļiem, taču ēdamos augļus – ar bioloģiskiem.

Kadiķu rūsa

Jūnija sākumā izteikta slimība ir kadiķu rūsa, proti, kadiķiem iemetas oranžīgi izaugumi un izdalās lipīga viela. Šo slimību izraisa sēne, kurai, lai attīstos, nepieciešami divi saimniekaugi: bumbieres un kadiķi. Kadiķu rūsa pārsvarā izplatās pa gaisu ar sporu palīdzību. Tādēļ, veidojot savu dārzu, nav ieteicams izvēlēties gan bumbieres, gan kadiķus, labāk izlemt par labu vienam no tiem.

Ja tomēr kāds no augiem ir inficējies, regulāri nogriež bojātos zarus, īpaši tos, uz kuriem ir daudz inficēto lapu vai skuju. Kad tas izdarīts, nosmidzina pa skujām pa ar 1% vara sulfātu vai dzelzs sulfātu.

Gan vara, gan dzelzs sulfāts izcili palīdz ne tikai kadiķu ārstēšanā, bet arī visu slimo skujeņu apkopšanā.

Miltrasa

Latvijas lietainajā klimatā miltrasai ļoti patīk. Tā jūnijā uzmetās uz flokšiem, rozēm un citām ziemcietēm. Šo slimību izraisa sēnīte, kas izplatās ļoti ātri, tādēļ ir svarīgi to laicīgi pamanīt un ierobežot.

Lai miltrasu apkarotu, pirmkārt, jānogriež visi bojātie dzinumi un tos jāiznīcina, lai nevēlamā sēnīte arī ietu bojā. Svarīgi! Ar miltrasu bojātos dzinumus nekādā gadījumā nemet kompostā, bet gan sadedzina.

Tās augu daļas, kas ir palikušas pēc nogriešanas apsmidzina ar sinepjūdeni, kas izcili palīdz cīnīties pret miltrasu. Proporcija -  1 ēdamkarote uz 1 litru ūdens.

Ja ir saslimuši augļu koki, un ar dabiskiem, organiskiem materiāliem slimību apkarot nevar, tad ar ķīmiskiem līdzekļiem labāk tos ārstēt pirms lapu plaukšanas pavasarī vai pēc ražas novākšanas rudenī. Ja augļu koks ir bijis slims un rudenī tas ir ticis smidzināts ar dažādām ķimikālijām, tad arī pavasarī, pirms lapu plaukšanas, augu nepieciešams vēlreiz nosmidzināt.

Taču slimības nav vienīgais ļaunums, kas var iemesties Tavā dārzā, jo arī kaitēkļi un dažādi insekti augiem var nodarīt pāri.

Laputis

Kaitēkļu apkarošana

Kaitēkļiem, piemēram, laputīm, ļoti patīk iedzīvoties augļu koku vai ziemciešu paspārnē, tādēļ svarīgi aprūpēt šos augus, lai tie neciestu no insektu uzbrukuma. Šņabis lieti noder lapušu un bruņutu apkarošanā. Skudras pārnēsā lapušu oliņas. Tādēļ, ja pie ziemciešu, rožu vai citu krāšņumaugu dobēm var pamanīt lielu skudru daudzumu, to obligāti apkaro, lai laputis netiktu pie skaistajiem augiem.

Lai cīnītos pret insektiem dārzā lieliski palīdz līmlentes, ko apsiet ar augļu koka stumbru. To pašu var izmantot arī ogu krūmiem.

Ne tikai augļu kokiem un ziemcietēm piemetās dažādi kaitēkļi. Arī priedes cieš no melnu tārpu uzbrukuma, kas pāris dienu laikā var noēst visas skujas pa tīro. Ar tiem var cīnīties tieši tādā pašā veidā kā cīņā pret rožu laputīm vai lilijas apsēdušiem kaitēkļiem. Proti, zaļajām ziepēm, dažādiem bioloģiskiem un ķīmiskiem līdzekļiem.

Rozes

Augu mēslošana

Augus jūnijā nepieciešams kārtīgi pabarot. Pavasarī augus mēslo ar mēslojumu, kuru sastāvā ir slāpeklis, taču jūnijā ar fosforu.

Atceries! Pirms mēslošanas vienmēr kārtīgi palejam augu un tikai tad mēslojam.

Jūnijā labi var pabarot augus ar zaļmēslojumu. To pagatavo, sajaucot nātres, nopļauto zāli, pat pieneņu lapas ar ūdeni. Taču ievēro vienu lietu – zaļmēslojums ir iedarbīgs tikai līdz desmitajai uzglabāšanas dienai, pēc tam sākas pūšanas process un zaļmēslojums nekādu labumu vairs nenesīs. Izsmidzinām to no septītās līdz desmitajai uzglabāšanas dienai.

Jūnijā ļoti labi ir izmantot mēslojumu, kura sastāvā ir fosfors un magnijs. Fosfors veicina vairāk augļu aizmetņu, ziedpumpuru veidošanos, kā arī krāšņāku ziedošanu, taču magnijs paspilgtina ziedu krāsu. Vislabāk ar fosforu un magniju mēslot augus pirms Jāņiem.

Lai skujkokiem piedotu maksimāli spilgtu krāsu, tad jūnija sākumā tos var apsmidzināt ar magnija sulfātu.

Papildus darbiņi:

  • Mulčo. Jūnija sākumā, lai dārzs iegūtu skaistu un sakoptu izskatu, izravē visu dārzu un kārtīgi nomulčo! Mulča saglabā mitrumu un vēsumu augsnē, līdz ar ko pasargā augus no sausajām un karstajām vasarām.
  • Noknieb visus petūniju ziedus pusotru nedēļu pirms Jāņiem, lai uz svētkiem viesus sagaidītu skaista, ziedošana kupena.
  • Formē augus. Formējam tikai līdz 26 grādu temperatūrai, citādi griezuma vietas apdegs.
  • Rozes mēslo. Lai padarītu rožu dārzu vēl skaistāku, rozes jūnija sākumā kārtīgi nomēslojam ar fosforu saturošu mēslojumu, piemēram, zivju miltiem.
  • Pelargonijas stāda mazā podā. Pelargonijas stāda mazā podiņā, tad viņas labāk jūtas, pēc tam mēslojam ar tomātu mēslojumu.

Vairāk noderīgu padomu skaties video:

 

Komentāri (0)



Sazinieties ar mums

 
+371 25660001
I-V, 8:00-17:00
 
[email protected]

Veikali

Kurši veikalu adreses
un
 kontaktus skatīt šeit